Home    Subscribe    Contact    Login

Quick Tip #1 - Make Your Own Lunch and Save $400 a year

by helenonthesofa (follow)
Check out my Weekend Notes articles here: www.weekendnotes.com/profile/160877
Save Money (108)      Frugal Living (44)      Budget (41)      Food (40)      Quick Tip (10)      Make Your Own (2)     
If you work in a city, or away from the home and regularly eat out for lunch, then here's a simple (yet effective) idea to save you a lot of money and possibly eat healthier too.

Author unknown, Wikimedia Commons


The Tip

The simple tip, is to make your own lunch. Make a wrap, take a sandwich, eat some leftovers; whatever your preference, just take in your own lunch.

The Saving

The typical cost for making your own lunch (dependent on what you're having) is around $2.50 - $4. Here's a basic breakdown for a simple sandwich lunch, buying items in a bulk packet:

2 slices of bread = 25c
Sandwich filling (e.g. cheese salad) = 85c
Piece of fruit: 50c
Yogurt : 40c
Snack (e.g. nuts, crisps, fruit bar): 50c

If you are eating leftovers from your dinner, you could work out what the cost of your portion is or you could chalk it up as a free lunch as leftovers may have just been wasted. Some packed lunches can be more expensive than others, and some lunches such as pasta or soup can work out very cheap, but as an estimate $2.50 - $4 is a good idea of the cost.

The cost of eating out for lunch (based on a recent trip into my local city) could cost you anything from $6 to $11.95 and that's without any side dishes, fruit or snacks - here's some comparisons:

1) Deli sandwich: $7
2) Subway 6 inch sandwich: $6.50
3) McDonalds Quarter Pounder Burger: $5.40
4) Nandos Chicken Pita: $8.45
5) Sumo Salad Small Salad and Soup combo: $11.95
6) Sushi: $8.95
7) Pasta Meal (from local deli) $9

If we estimate that a home made lunch costs $3.25 and say that a take away lunch is just over double this cost at $7 then a weekly saving could be $18.75 which would equate to a yearly saving of over $400. If you've been blowing nearer to $10 on your lunch a day, then the saving amounts to over $700 a year. That's a whole lot of money that could be put to much better use.

Pro's and Cons

Obviously, eating out is hassle free, and you save time by not having to prepare it yourself. Additionally, there are some yummy options out there so you can be in for a tastier lunch than that you can prepare yourself. That said. taking a home made lunch will save you money, and it can also mean that you know exactly what has gone into your lunch, and make it a healthier option than many take out choices. The advantage of making your own lunch also means that you're not stuck in busy lunch time queues that eat into your lunch hour. If making your own lunch isn't something you have time for, then consider just making a bigger portion of your evening meal so that you can take leftovers in the next day, or consider bulk cooking meals and freezing ahead for easy lunch times.

Do you enjoy take out for your lunches, or do you make your own?


#Save Money
#Frugal Living
#Food
#Quick Tip
#Budget
#Make Your Own
I like this Article - 4
Share: email  facebook  twitter
More Articles by helenonthesofa
view all articles by helenonthesofa
Articles by helenonthesofa on Other Hubs
Being a parent brings with it a mix of ups and downs; some wonderful moments and some times that rea...
2 answers
My husband has long had a love affair with Bunnings
404 views
There's a number of reasons why parents might not be able to leave the house to get out on a date, b...
4469 views
My Google Plus Profile
ID: 15626
[ Submit a Comment ]
I very rarely buy food when out and about. If we are going somewhere as a family for the day, I always pack lunch, water and snacks. For my family of 5 eating out can cost up to $50 each time! Even to buy a drink each can cost around $20. I definitely make substantial savings by doing this. Great tip Helen!
Trending Articles
Categories
Top tip (18)
Frugal (100)
Freebie (85)
Tips (45)
Budget (41)
Food (40)
Free (34)
S (25)
Health (22)
B (21)
Beauty (21)
M (18)
C (17)
Bills (15)
Home (15)
Coffee (14)
Money (13)
A (11)
Travel (11)
H (11)
F (10)
Fashion (10)
K (10)
L (10)
D (10)
P (10)
Online (9)
Sale (9)
J (9)
Featured on Other Hubs
 
Copyright 2012-2017 On Topic Media PTY LTD. ABN 18113479226. mobile version